Vodicí psi jsou vlastně psi asistenční, kteří pomáhají svému zrakově postiženému nebo slabozrakému majiteli najít správnou cestu a rozpoznat na ní různé překážky. Podporují svého pána v tom, aby bezpečně prošel každým dnem. Pes je pro osoby se zrakovým handicapem speciální kompenzační pomůckou.
Výcvik asistenčního vodicího psa je poměrně tvrdý; pes musí být vždy schopný reagovat na různé speciální signály a povely, nesmí se nechat rozptylovat děním kolem sebe, aby neztratil pozornost – tak by mohl svého pána i ohrozit. Na výcvik psa pro zrakově postižené osoby se však nehodí každé plemeno. Vodicí pes musí mít klidnou povahu, nesmí ho nikterak rušit okolní dopravní provoz, ani lidé kolem, a musí jít o chytrá zvířata. Nejlépe se hodí labradorský a zlatý retrívr, který je samostatný, velice učenlivý a má mírnou povahu. Výborné jsou i kolie nebo velký pudl.
Výcvik vodicího psa
Obvykle je vybráno dvouměsíční štěně a to je umístěno do dobrovolnické rodiny, aby si osvojilo základní návyky. Jedná se o takzvanou společenskou a sociální předvýchovu, která potrvá do jednoho roku zvířete. Poté psa cvičí trenér s certifikací a výcvik může trvat od šesti měsíců až po jeden rok. Dovedností, které musí vodicí pes zvládat, je kolem třiceti. Patří k nim upozornění na schody, podávání předmětů, obcházení překážek, najít vchod, zastavit u okraje chodníku, atd.
V ČR existuje jak škola pro výcvik vodicích psů, tak řada výcvikových středisek, které zajišťují předvýchovu psů. Rodiny, které by se jí chtěly dobrovolně účastnit, musí mít na zřeteli, že ze psa nesmí vychovat domácího mazlíčka, ale zvíře, které bude vykonávat velice zodpovědnou práci.
Pes si musí osvojit různé povely a zvukové signály, jež usnadní interakci mezi ním a pánem. Z toho je jasné, že tyto povely se také musí naučit i zrakově postižená osoba, jíž má být vodicí pes oporou. Ale to není všechno – především si mezi sebou musí pán a jeho pes vybudovat pevný přátelský vztah.