Vodicà psi jsou vlastnÄ› psi asistenÄnÃ, kteřà pomáhajà svému zrakovÄ› postiženému nebo slabozrakému majiteli najÃt správnou cestu a rozpoznat na nà různé pÅ™ekážky. Podporujà svého pána v tom, aby bezpeÄnÄ› proÅ¡el každým dnem. Pes je pro osoby se zrakovým handicapem speciálnà kompenzaÄnà pomůckou.
Výcvik asistenÄnÃho vodicÃho psa je pomÄ›rnÄ› tvrdý; pes musà být vždy schopný reagovat na různé speciálnà signály a povely, nesmà se nechat rozptylovat dÄ›nÃm kolem sebe, aby neztratil pozornost – tak by mohl svého pána i ohrozit. Na výcvik psa pro zrakovÄ› postižené osoby se vÅ¡ak nehodà každé plemeno. Vodicà pes musà mÃt klidnou povahu, nesmà ho nikterak ruÅ¡it okolnà dopravnà provoz, ani lidé kolem, a musà jÃt o chytrá zvÃÅ™ata. Nejlépe se hodà labradorský a zlatý retrÃvr, který je samostatný, velice uÄenlivý a má mÃrnou povahu. Výborné jsou i kolie nebo velký pudl.
Výcvik vodicÃho psa
Obvykle je vybráno dvoumÄ›sÃÄnà štÄ›nÄ› a to je umÃstÄ›no do dobrovolnické rodiny, aby si osvojilo základnà návyky. Jedná se o takzvanou spoleÄenskou a sociálnà pÅ™edvýchovu, která potrvá do jednoho roku zvÃÅ™ete. Poté psa cviÄà trenér s certifikacà a výcvik může trvat od Å¡esti mÄ›sÃců až po jeden rok. DovednostÃ, které musà vodicà pes zvládat, je kolem tÅ™iceti. Patřà k nim upozornÄ›nà na schody, podávánà pÅ™edmÄ›tů, obcházenà pÅ™ekážek, najÃt vchod, zastavit u okraje chodnÃku, atd.
V ČR existuje jak Å¡kola pro výcvik vodicÃch psů, tak Å™ada výcvikových stÅ™edisek, které zajiÅ¡Å¥ujà pÅ™edvýchovu psů. Rodiny, které by se jà chtÄ›ly dobrovolnÄ› úÄastnit, musà mÃt na zÅ™eteli, že ze psa nesmà vychovat domácÃho mazlÃÄka, ale zvÃÅ™e, které bude vykonávat velice zodpovÄ›dnou práci.
Pes si musà osvojit různé povely a zvukové signály, jež usnadnà interakci mezi nÃm a pánem. Z toho je jasné, že tyto povely se také musà nauÄit i zrakovÄ› postižená osoba, jÞ má být vodicà pes oporou. Ale to nenà vÅ¡echno – pÅ™edevÅ¡Ãm si mezi sebou musà pán a jeho pes vybudovat pevný přátelský vztah.