Proč stále více ztrácíme důvěru ve vědu


Při projíždění sociálních sítí i dalších platforem vidíme, že se v naší společnosti objevuje čím dál více nedůvěra ve vědu, včetně té, která byla již dávno prokázána. Důkazem může být nárůst lidí, kteří nedávají své děti očkovat a celkově nevěří doktorům, učí své děti sami doma a jsou přesvědčeni, že Země je placatá a vesmír neexistuje. Všechno to se může běžnému člověku zdát zvláštní, avšak je pravdou, že těmto věcem věří čím dál tím víc lidí. Ale proč?

 

Jedním z důvodů je rozmach sociálních sítí. Ty totiž dávají těmto lidem možnost být v uzavřené skupině stejně zaměřených lidí. Navzájem se tak mohou podporovat ve svých názorech, aniž by jim někdo oponoval nebo přicházel s jinými argumenty. Tím v nich vzniká pocit výjimečnosti, což je v tomto jednání ještě podporuje. Často se pak tato část jejich života stává v podstatě stěžejní.

 

děti ve škole

 

Dále je tu fakt, že věda v posledních desetiletích nedělá tak viditelné pokroky, jako tomu bylo dřív. A na nové vynálezy se často hledí s despektem – příkladem zde mohou být elektrické automobily. Nových převratných vynálezů je tedy podstatně méně, tedy alespoň těch, které vidí široká veřejnost, a na druhou stranu je k nim přistupováno s mnohem větší nedůvěrou.

 

důvěra v očkování klesá

 

Pak je tu také fakt, že věda doposud nevyřešila všechny problémy, jak si dříve běžný člověk myslel. Věřilo se, že s její pomocí odstraníme všechny nemoci i potíže, které lidstvo trápí, a najdeme odpověď na všechna tajemství vesmíru. Ukázalo se však, že vše je mnohem složitější, než jsme si na první pohled mysleli. Jistě, udělaly se velké pokroky, avšak stále je mnoho otázek, které zůstávají nezodpovězeny, přičemž náboženství a jiné alternativní směry odpovědi nabízí. Jsou tedy pro lidi přijatelnější, ačkoliv tyto odpovědi mnohdy nejsou ani zdaleka správné.

 

V neposlední řadě nesmíme zapomínat na úmyslné vzbuzování nedůvěry ve vědu a vzdělání obecně, o které se snaží pomocí kampaní některé vlády. A jak se zdá, funguje to.